1. ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
Η μορφή της υπηρεσίας είναι σπονδυλωτή. Αποτελείται από συνεχόμενες οθόνες εννοιολογικά συνδεδεμένες. Η μετακίνηση ανάμεσα στις οθόνες γίνεται με τα κουμπιά:
![](img/post/continue.jpg)
Για να μετακινηθείτε στην επόμενη οθόνη. Πριν μετακινηθείτε εκτελούνται όλοι οι λογικοί έλεγχοι της οθόνης και εμφανίζονται σε περίπτωση λάθους τα αντίστοιχα μηνύματα.
![](img/post/back.jpg)
Για να μετακινηθείτε στην προηγούμενη οθόνη.
![](img/post/save.jpg)
Για να αποθηκεύσετε την πορεία των εργασιών σας.
Σε διάφορα σημεία της αίτησης απαιτείται η επισύναψη αποδεικτικών στοιχείων. Τα αρχεία θα πρέπει να είναι σε μορφή .pdf και με μέγιστο μέγεθος αρχείου 5MB. Για να γίνει η επισύναψη του εγγράφου, πρέπει να πατήσετε την σχετική επιλογή.
![](img/post/doc.jpg)
Στα πεδία της Ψηφιακής Αίτησης που υποστηρίζονται από λίστες, επιλέγετε από τα δεδομένα της λίστας, πατώντας το δεξί βελάκι ή πληκτρολογείτε τα πρώτα γράμματα της εγγραφής που σας ενδιαφέρει για να μειωθούν οι διαθέσιμες επιλογές σας.
![](img/post/dropdown.jpg)
Αν έχετε παραλείψει κάποιο πεδίο ή αν έχετε συμπληρώσει κάτι λάθος, κατά τον έλεγχο θα σας εμφανίσει το αντίστοιχο μήνυμα λάθους.
![](img/post/error.jpg)